Szertorna

A torna különbözõ jellegû és különbözõ szereken bemutatott gyakorlatokból álló összetett sportág, amelyet férfiak és nõk egyaránt ûznek, részben eltérõ szereken. A szertornán kívül a szervezett tornasportok közé tartozik még a ritmikus gimnasztika (régen: mûvészi torna), atrambulin (gumiasztal), az akrobatikus torna (korábban sportakrobatika) és az aerobik. A férfi szertorna gyakorlatai: talaj, gyûrû, korlát,lólengés, ugrás és nyújtó. A nõi versenyeken is megvan a talaj és az ugrás, további szereik a gerenda és a felemás korlát. Az egyes gyakorlatfajtákból egyéni versenyeket rendeznek, de a valamennyi gyakorlatot tartalmazó összetett versenyek és a csapatversenyek is a megmérettetés részei. A sportág hazai irányító szerve a Magyar Torna Szövetség, európai szerve az Union Européenne de Gymnastique(UEG), nemzetközi szerve pedig a Fédération Internationale de Gymnastique (FIG).
gyurulolengestalajugras

A versenyek felosztása nemek szerint

A tornaversenyek a résztvevõk neme szerint:

1. lány-, illetve nõi,

2. fiú-, illetve férfiversenyek lehetnek.

A lányok és fiúk, illetve a nõk és férfiak egymás ellen nem versenyezhetnek.

A versenyek jellege

A tornaversenyek jellegük szerint lehetnek:

– egyéni versenyek, ahol a tornászok egyénileg vesznek részt a versenyeken, és az elért eredmény a tornászoknak egyénileg számít.

– egyénenkénti csapatversenyek, ahol a tornászok a versenyen mint a csapat tagjai vesznek részt és a csapat tagjai külön-külön mutatják be gyakorlataikat; az egyénileg elért pontszám a csapat eredményébe számít be.

A versenyek rendszere életkor szempontjából

a) gyermek

b) serdülõ

c) ifjúsági

d) junior

e) felnõtt

Versenyszámok szerinti versenyek

1. Összetett verseny

2. Összetett és szerenkénti verseny

A versenyzõk

A versenyzõk száma attól függ, hogy egyéni vagy csapatversenyen indulnak.

1. Egyéni versenyen a tornászok egyénileg vesznek részt. az egyéni versenyzõk száma általában kötetlen, kivéve ha a versenykiírás másképpen intézkedik.

2. A csapat legkisebb létszáma két tornász.

a) A csapatot egynemû (férfi vagy nõ), általában egy korcsoportba tartozó hasonló minõsítésû tornászokból kell összeállítani, kivéve ha a versenykiírás másképpen intézkedik.

b) A csapat létszáma általában 6 fõ, akik közül versenyszámonként a legjobb 5 tornász eredménye számít, vagyis minden versenyszámban egy-egy, a legkevesebb pontszámot elért tornász eredményét nem veszik figyelembe.

c) A verseny megkezdése után a csapatot kiegészíteni vagy a tornászokat cserélni nem szabad. Sérült tornász helyére nem szabad mást beállítani, még abban az esetben sem, ha a csapat létszáma az elõírt alá csökkenne.

Vissza a főoldalra